# 500U12B100KT4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500U12B100KT4W
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500u12b100kt4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500u12b100kt4w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/32/28/1432284-709-1352-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 10 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Bonding Mountable, Low Profile, Single Layer
- **Mounting Type:** Surface Mount, SLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.015" L x 0.012" W (0.38mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** B
- **Thickness (Max):** 0.008" (0.20mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V