# 500SHL0R4BSE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500SHL0R4BSE
- **Manufacturer:** EXXELIA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500shl0r4bse
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500shl0r4bse#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.4 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.020" (0.51mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 50V