# 500R18W182JV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500R18W182JV4T
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500r18w182jv4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500r18w182jv4t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1036-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.050" (1.27mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V