# 500R14N470JV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500R14N470JV4T
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500r14n470jv4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500r14n470jv4t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/11/709-1165-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 47 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.89mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V