# 50011M16BS7035
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50011M16BS7035
- **Manufacturer:** Jacob GmbH
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50011m16bs7035
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50011m16bs7035#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Includes:** Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA6), Nylon 6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.197" (5.00mm)
- **Thread Length:** 0.591" (15.00mm)