# 500-0003-N14-138
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500-0003-N14-138
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500-0003-n14-138
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500-0003-n14-138#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.543" (13.80mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Nickel
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Coupling Nut
- **Ingress Protection:** Environment Sealed
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 12
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C