# 50.45-HF-25-7-5.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50.45-HF-25-7-5.5
- **Manufacturer:** J.W. Winco
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnets - Multi Purpose
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50-45-hf-25-7-5-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50-45-hf-25-7-5-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Finish:** Stainless Steel
- **Material:** Ferrite
- **Operating Temperature:** 220°C (TA)
- **Shape:** Round
- **Size:** 0.984" Dia x 0.276" H (25.00mm x 7.00mm)