# 50.3-ND-10-M4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50.3-ND-10-M4
- **Manufacturer:** J.W. Winco
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnets - Multi Purpose
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50-3-nd-10-m4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50-3-nd-10-m4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Finish:** Steel, Zinc
- **Material:** Neodymium Iron Boron (NdFeB)
- **Operating Temperature:** 80°C (TA)
- **Shape:** Round
- **Size:** 0.394" Dia x 0.177" H (10.00mm x 4.50mm)