# 50-18SN-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50-18SN-12
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** Card Edge Connectors
- **Subcategory:** Edgeboard Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50-18sn-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50-18sn-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Card Thickness:** 0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
- **Card Type:** Non Specified - Dual Edge
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0µin (0.25µm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Type:** Bifurcated Semi Bellows
- **Gender:** Female
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)