# 50.1-ND-16-4.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50.1-ND-16-4.5
- **Manufacturer:** J.W. Winco
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnets - Multi Purpose
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50-1-nd-16-4-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50-1-nd-16-4-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Finish:** Steel, Zinc
- **Material:** Neodymium Iron Boron (NdFeB)
- **Operating Temperature:** 80°C (TA)
- **Shape:** Round
- **Size:** 0.630" Dia x 0.177" H (16.00mm x 4.50mm)