# 5-4905-1.5S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5-4905-1.5S
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5-4905-1-5s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5-4905-1-5s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyester Film
- **Color:** Clear
- **Length:** 1.50" (38.10mm)
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2"