# 4DPI-32-II
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4DPI-32-II
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4dpi-32-ii
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4dpi-32-ii#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/70/11267023-1613-1024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.2" (81.28mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 64.80mm W x 48.60mm H