# 4C.P1.8.120.0060SPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4C.P1.8.120.0060SPA
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4c-p1-8-120-0060spa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4c-p1-8-120-0060spa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.4 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator, Varistor
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Must Release Voltage:** 24 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max