# 4922R-271J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4922R-271J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4922r-271j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4922r-271j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.75A
- **Current Rating (Amps):** 6.75 A
- **DC Resistance (DCR):** 8.5mOhm Max
- **Height:** 0.230" (5.84mm)
- **Inductance:** 270 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±5%