# 4911A-48-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4911A-48-0
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4911a-48-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4911a-48-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/41/63/15416335-501-2205-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
- **2nd Connector:** Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
- **Cable Length:** 48.0" (1219.20mm)
- **Configuration:** Banana to Banana
- **Contents:** 1 Lead, Black
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Ratings:** CAT III 1000V, IEC 1010
- **Stacking Method:** Non Stackable
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 1000VAC (1kV)
- **Wire Gauge:** 18 AWG