# 48.31.7.048.0050SPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 48.31.7.048.0050SPA
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/48-31-7-048-0050spa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/48-31-7-048-0050spa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Diode, Lighted Indicator
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 9.6 VDC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 12 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max