# 475PHB400K2J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 475PHB400K2J
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/475phb400k2j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/475phb400k2j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.9 mΩ
- **Height:** 1.102" (28.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V