# 474PMB302KA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 474PMB302KA
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/474pmb302ka
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/474pmb302ka#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/81/2146813-1572-1167-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.8 mΩ
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 3000V (3kV)