# 46W-ALP120-CAO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 46W-ALP120-CAO
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/46w-alp120-cao
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/46w-alp120-cao#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2mA
- **Lamp Color:** Amber
- **Lens Color:** Amber
- **Lens Size:** 7.11mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2.1mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.25" (6.35mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.40mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 50°
- **Voltage:** 120V