# 462A011-3/86-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 462A011-3/86-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/462a011-3-86-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/462a011-3-86-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Large Diameter Recovered:** 0.260" (6.60mm)
- **Large Diameter Supplied:** 0.520" (13.21mm)
- **Large Recovered Length:** 0.819" (20.80mm)
- **Material:** Polyolefin (PO), Semi-Rigid
- **Shell Size:** 11
- **Small Diameter Recovered:** 0.142" (3.61mm)
- **Small Diameter Supplied:** 0.260" (6.60mm)
- **Small Recovered Length:** 1.000" (25.40mm)
- **Total Length Recovered:** 1.819" (46.20mm)