# 461M30692C-189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 461M30692C-189
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/461m30692c-189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/461m30692c-189#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 30 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.370" W, 1.000" T x 2.210" L (34.80mm, 25.40mm x 56.13mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V