# 4610H-702-820/101L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4610H-702-820/101L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4610h-702-820-101l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4610h-702-820-101l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 8
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Resistance:** 82
- **Size:** 0.998" L x 0.150" W (25.35mm x 3.81mm)
- **Technology:** RC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 82Ω, C = 100pF
- **Voltage:** 50V