# 4608H-701-500/560L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4608H-701-500/560L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4608h-701-500-560l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4608h-701-500-560l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 7
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Resistance:** 50
- **Size:** 0.798" L x 0.150" W (20.27mm x 3.81mm)
- **Technology:** RC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 50Ω, C = 56pF
- **Voltage:** 50V