# 46.61.9.024.4000T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 46.61.9.024.4000T
- **Manufacturer:** Finder
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/46-61-9-024-4000t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/46-61-9-024-4000t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 20 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 17.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)