# 4569AE01K00263
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4569AE01K00263
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4569ae01k00263
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4569ae01k00263#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Length:** 2.630" (66.80mm)
- **Material:** Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
- **Shape:** D-Shape
- **Type:** Fabric Over Foam
- **Width:** 0.197" (5.00mm)