# 4554-4R7K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4554-4R7K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4554-4r7k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4554-4r7k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Frequency:** 51MHz
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.340" Dia (8.64mm)
- **Tolerance:** ±10%