# 44WR50KLFT13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44WR50KLFT13
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44wr50klft13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44wr50klft13#rfq
- **Number of Turns:** 9
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.190" x 0.154" Face (4.83mm x 3.91mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%