# 44WR200LFT7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44WR200LFT7
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44wr200lft7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44wr200lft7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 9
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.190" x 0.138" Face (4.83mm x 3.51mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%