# 44GR50LFT7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44GR50LFT7
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44gr50lft7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44gr50lft7#rfq
- **Number of Turns:** 9
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.229" x 0.190" Face (5.82mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%