# 44GR25KLFTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44GR25KLFTB
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44gr25klftb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44gr25klftb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 9
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 25 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.229" x 0.190" Face (5.82mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%