# 44AMFP5100ZD0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44AMFP5100ZD0J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44amfp5100zd0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44amfp5100zd0j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/52/2148523-399-18482-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5 mΩ
- **Height:** 4.055" (103.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.878" (22.30mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.969" Dia (50.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 850V