# 44AM3111-22-9CS2275-L079
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44AM3111-22-9CS2275-L079
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44am3111-22-9cs2275-l079
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44am3111-22-9cs2275-l079#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper Alloy, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.064" (1.63mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 22 AWG