# 44A9605-16-4CS3075
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A9605-16-4CS3075
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a9605-16-4cs3075
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a9605-16-4cs3075#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/0.0192"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.097" (2.46mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.005" (0.13mm)
- **Jacket Color:** Yellow
- **Operating Temperature:** 135°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG