# 44A1141-20-0/2/6/9-9-MX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A1141-20-0/2/6/9-9-MX
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a1141-20-0-2-6-9-9-mx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a1141-20-0-2-6-9-9-mx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/38
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.166" (4.22mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0050" (0.127mm)
- **Length:** 2000.0' (609.6m)
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG