# 44A1131-18-2/4/6-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A1131-18-2/4/6-8
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a1131-18-2-4-6-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a1131-18-2-4-6-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.180" (4.57mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0090" (0.229mm)
- **Jacket Color:** Gray
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG