# 44A1121-12-2/6-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A1121-12-2/6-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a1121-12-2-6-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a1121-12-2-6-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.256" (6.50mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0090" (0.229mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2 (1 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 12 AWG