# 44A0311-24-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A0311-24-8
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a0311-24-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a0311-24-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.057" (1.45mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.005" (0.13mm)
- **Jacket Color:** Gray
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 2500V
- **Wire Gauge:** 24 AWG