# 44A0311-12-9-F871
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A0311-12-9-F871
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a0311-12-9-f871
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a0311-12-9-f871#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.131" (3.33mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.005" (0.13mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 2500V
- **Wire Gauge:** 12 AWG