# 44A0212-12-92
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A0212-12-92
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a0212-12-92
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a0212-12-92#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.117" (2.97mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket Color:** White, Red Stripe
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 1000V
- **Wire Gauge:** 12 AWG