# 44A0211-24-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44A0211-24-5
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44a0211-24-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44a0211-24-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.046" (1.17mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinyl Fluoride (PVF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** Green
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 1000V
- **Wire Gauge:** 24 AWG