# 4470R-33J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4470R-33J
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4470r-33j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4470r-33j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 170 mA
- **DC Resistance (DCR):** 17Ohm Max
- **Frequency:** 4.4MHz
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 790kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.310" Dia x 0.910" L (7.87mm x 23.11mm)
- **Tolerance:** ±5%