# 4420P-T06-470/500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4420P-T06-470/500
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4420p-t06-470-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4420p-t06-470-500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/11/568-11043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.114" (2.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 8
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Resistance:** 47
- **Size:** 0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
- **Technology:** RC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 47Ω, C = 50pF
- **Voltage:** 25V