# 4403063885547-MT-400-A3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4403063885547-MT-400-A3
- **Manufacturer:** Milont Technology Co., Ltd
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4403063885547-mt-400-a3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4403063885547-mt-400-a3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** String Potentiometer
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 400.00mm (0 ~ 15.75")
- **Linearity:** ±0.15%
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C
- **Output:** 4mA ~ 20mA
- **Technology:** Resistive
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage:** 24V