# 44-CBSAD-2.0X4.5X1.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44-CBSAD-2.0X4.5X1.0
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Shields
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44-cbsad-2-0x4-5x1-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44-cbsad-2-0x4-5x1-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 1.000" (25.40mm)
- **Length:** 4.500" (114.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Type:** Shield, 2-Piece
- **Ventilation:** Non-Vented
- **Width:** 2.000" (50.80mm)