# 44/0411-16-9CS2538
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 44/0411-16-9CS2538
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/44-0411-16-9cs2538
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/44-0411-16-9cs2538#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.071" (1.80mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0030" (0.076mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 135°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG