# 435F200X5CET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 435F200X5CET
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/435f200x5cet
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/435f200x5cet#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/19/CTX1199DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)