# 435F20035GET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 435F20035GET
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/435f20035get
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/435f20035get#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)