# 4302R-392H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4302R-392H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4302r-392h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4302r-392h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 265 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.1Ohm Max
- **Frequency:** 35MHz
- **Height:** 0.095" (2.41mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
- **Tolerance:** ±3%