Part Number: 4232R-561F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/4232r-561f RFQ URL: https://distyparts.com/product/4232r-561f#rfq Summary: 4232R-561F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 4232R-561F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 338 mA DC Resistance (DCR): 1.06Ohm Max Frequency: 120MHz Height: 0.101" (2.57mm) Inductance: 560 nH Material: Phenolic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 15 @ 25MHz Shielding: Unshielded Size: 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm) Tolerance: ±1% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/4232r-561f