# 4232R-393F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4232R-393F
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4232r-393f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4232r-393f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 139 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10.8Ohm Max
- **Frequency:** 12MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 39 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
- **Tolerance:** ±1%